Az év 22. napja a Gergely-naptár szerint. Az évből még 343 (szökőévekben 344) nap van hátra.
Névnapok: Artúr, Vince + Artemisz, Artemízia, Cintia, Citta, Délia, Dorián, Dormán, Dzsenifer, Surány, Surd, Szindi, Szintia, Szirén, Szíriusz, Teodolinda
Vince napja
"Vígan egyél és mulasd az esztendő elejét, de Vincére és Pálra vigyázz!" - ajánlották a régi magyar kalendáriumok Boldogasszony, Télhó, avagy a csillagképre is utaló Vízöntő havára. A középkor óta számon tartott ünnep január 21-e, Ágnes napja. Névünnepéhez több időjárási jóslás kapcsolódik: "Ha Ágnes hideg, engesztel Vince, hogy teljék a pince" - mondogatták sokszor és sokfelé.
Az aragóniai származású Szent Vince Krisztus után 260 és 304 között élt, és hirdette az evangéliumot. A Diocletianus császár által elrendelt keresztényüldözés idején, 304-ben fogták el és iszonyú kínzások között végezték ki. Emléknapja, január 22-e ma már elsősorban időjóslóként maradt fenn a néphagyományban. Ilyenkor a szőlőtermelők fürkészik az eget, mert napsütés esetén bő termésre számítanak, míg ha ködös az idő keveset szüretelnek ősszel. Ha napfényes az idő, áldomást is isznak a szent tiszteletére. Régebben viszont, ha az eresz nem csordult meg, hideg vízzel öntötték le Vince szobrát.
Bácskában az ismert rigmust módosították is: "Ha csorog Vince, tele kamra, tele pince." Mások mást figyeltek meg: "Ha csurog Vince, jó bortermés, száraz Vince, kalácstermés." Volt, ahol a jégcsapok hosszúságából a kukoricacsövek várható nagyságára következtettek. A vincellérek pedig Vince-vesszőt metszettek, később a vízben kihajtott rügyek állásából jövendölték meg a várható termőképességet. Szent Vince egyébként már régtől fogva védőszentje egész Európa szőlősgazdáinak. Sok helyen még ma is ismerik a versikét: "Hogyha szépen fénylik Vince, megtelik borral a pince, Gabonával pajta, csűr, Mihály így jó édes bort szűr." Vagyis, ha ilyenkor derült-napos az idő, akkor jó lesz a szőlőtermés. A szájhagyományok szerint a szerző egy fűzfapoéta volt, aki egy Vince-napi lakomán, túl sokat ivott a hegy levéből, de a szépen csengő rím is hozzájárulhatott, az egyébként teljesen alaptalan megállapítás fennmaradásához.
Események:
- 1710 – II. Rákóczi Ferenc csatát veszt a császáriakkal szemben Romhány és Vadkert között.
- 1755 – Moszkvában Mihail Vasziljevics Lomonoszov kezdeményezésére megalapítják Oroszország első és legnagyobb egyetemét.
- 1823 – Kölcsey Ferenc megírja a Himnuszt.
- 1840 – Új-Zéland szigetén, Port Nicholson közelében partra szállnak az első brit telepesek.
- 1849 – Perczel Mór visszaszorítja az Ottinger Ferenc által vezetett császári dandárt, és elfoglalja Szolnokot.
- 1905 – Szentpéterváron megkezdődik az orosz polgári forradalom. Több mint 140 000 munkás a Téli Palota elé vonul, a cárnak szánt petícióval. A katonák sortüze több ezer résztvevőt megöl vagy megsebesít.
- 1925 – A Ma Este hetilapban megjelenik az első magyar „keresztszórejtvény”, szerzője Kristóf Károly.
- 1944 – Szövetséges partraszállás az olaszországi Anzio mellett.
- 1955 – Budapesten megnyitják a Kossuth Klubot, amely az 1956-os forradalom szellemi műhelyévé vált.
- 1561 – Francis Bacon brit filozófus, államférfi
- 1788 – George Byron angol költő, a tavi költők egyike
- 1800 – Jeszenák János politikus, kormánybiztos az 1848–49-es szabadságharc vértanúja
- 1906 – Sebes Gusztáv labdarúgó, megbecsült edző, az Aranycsapat mesteredzője
- 1943 – Cseh Tamás magyar zenész, színész.
- 1666 – Sah Dzsehán az indiai mogul dinasztia ötödik uralkodója, a világcsodának tekintett agrai Tádzs Mahal építtetője
- 1891 – Ybl Miklós magyar műépítész
- 1901 – Viktória brit királynő
- 1989 – Weöres Sándor magyar költő, író
- 1994 – Telly Savalas görög származású, Oscar-díjra jelölt és Emmy-díjas amerikai színész, énekes
- 2008 – Heath Ledger ausztrál színész
- A magyar kultúra napja: annak emlékére, hogy 1823-ban ezen a napon írta meg Kölcsey a Himnuszt
- Szent Vince ünnepe a katolikus egyházban.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése